Żylaki w ciąży

27/06/2010 at 14:33

U kobiety w ciąży istnieje większa predyspozycja do powstawania żylaków, czyli nadmiernego rozdęcia pewnych odcinków żył. Nie wiadomo na pewno, jak zareagują twoje żyły na zmiany zachodzące w twoim organizmie, ale warto, abyś wiedziała jak postępować, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków lub chociaż nasilenie.
Żylaki najczęściej pojawiają się na kończynach dolnych, na wargach sromowych i w pochwie, a także w odbycie (noszą wtedy nazwę hemoroidów). Najczęściej pojawiają się pod koniec ciąży na skutek ucisku powiększającej się macicy, ale mogą też wystąpić na każdym etapie ciąży.
Jeśli w twojej rodzinie ktoś ma żylaki, to istnieje większe ryzyko wystąpienia ich u ciebie, gdyż istnieje rodzinna skłonność do ich powstawania.
Wystąpienie żylaków zwykle poprzedzone jest pojawieniem się tzw. pajączków naczyniowych.
Kiedy dojdzie już do rozdęcia żył, mogą dołączyć się też związane z nimi dolegliwości takie jak: ból, pieczenie, obrzęki. Czasem oprócz nieestetycznego wyglądu, mogą nie dawać żadnych objawów ubocznych.

fot. joeracer www.flickr.com
.
.
.
.
..
.
.

Dlaczego w ciąży wzrasta prawdopodobieństwo powstawania żylaków?

 • Wzrasta objętość krwi

Objętość krwi wzrasta już we wczesnej ciąży o około 20% w celu „zabezpieczenia” zarówno macicy jak i dziecka. Oddech i serce ciężarnej dostosowują się wtedy do zasilania obiegu krwi płodu wzmożoną wydajnością. Można powiedzieć: serce mamy bije za dwoje! Jednak w pozycji stojącej ta zwiększona objętość krwi prowadzi do zwiększonego gromadzenia się jej w kończynach dolnych i jest to przyczyną wielu problemów okresu ciąży.

 • Rozszerzają się naczynia krwionośne

Hormony tworzące się dla ochrony ciąży mają wiele zadań: np. są one odpowiedzialne za przygotowanie mięśnia macicy do porodu. Również powodują, że w podobny sposób naczynia krwionośne stają się „luźne”. Przez to pojemność żył staje się o wiele większa. Dlatego też żyły kończyn dolnych przyjmują bardzo dużą ilość krwi (szczególnie w pozycji stojącej) co prowadzi do przeciążenia poszerzonych żył w tych kończynach oraz w okolicy pochwy. W przeciążonych (przepełnionych) żyłach dochodzi do spowolnienia przepływu krwi.

 • Wzrasta ciśnienie w żyłach kończyn dolnych

W okresie ciąży ciśnienie w żyłach kończyn dolnych wzrasta kilkakrotnie w stosunku do normalnego ciśnienia poza ciążą, zarówno w pozycji leżącej jak i w stojącej. Około drugiej połowy ciąży żyła główna dolna i naczynia krwionośne miednicy są uciskane w pozycji leżącej i szczególnie w pozycji stojącej, przez macicę zawierającą płód. Doprowadzić to może w rezultacie do poszerzenia i skręcania się żył. W ten sposób często dojść może do powstawania żylaków również u kobiet, które przed ciążą nigdy nie miały tego problemu.

Aby zapobiec wystąpieniu żylaków…

 • unikaj nadmiernego przyrostu masy ciała
 • unikaj długiego stania lub siedzenia
 • odpoczywaj z uniesionymi nogami, a gdy siedzisz opieraj je na podnóżku
 • profilaktycznie noś specjalne rajstopy lub pończochy przeciwżylakowe. Wkładaj je rano, przed wstaniem z łóżka, zanim krew spłynie do nóg i zdejmuj wieczorem przed położeniem się do łóżka.
 • unikaj dźwigania ciężarów
 • prowadź aktywny styl życia: wykonuj ćwiczenia każdego dnia, chodź na spacery
 • noś nie ograniczającą i nie uciskającą odzież i obuwie
 • zadbaj o odpowiednią dietę: produkty bogate w błonnik oraz witaminy (szczególnie wit.C i PP)
 • po konsultacji z lekarzem możesz stosować maści, kremy lub tabletki zmniejszające dolegliwości związane z żylakami (zawierają one wyciąg z kasztanowca i rutynę)

Skontaktuj się z lekarzem, gdy:

dolegliwości staną się bardzo dokuczliwe – ból i uczucie ciężkich nóg nie ustępuje
Pamiętaj! Jeżeli żylaki zostaną zaniedbane mogą stać się przyczyną powstania zakrzepowego zapalenia żył.

I jeszcze kilka słów na temat żylaków odbytu.

Mogą one powodować swędzenie, ból i krwawienie. Razem z żylakami mogą występować szczeliny odbytu. Zasadniczą rolę w profilaktyce odgrywa unikanie zaparć.  Stosuj także wszystkie inne wyżej wymienione zasady. Oprócz tego:

 • kładź się zarówno w nocy do snu jak i w dzień na lewym boku,
 • wykonuj regularnie ćwiczenia Kegla

Żylaki odbytu mogą powstać też w trakcie samego porodu, ale zwykle zanikają w ciągu kilku miesięcy zanikają samoistnie. Jednak raz powstałe, mają skłonność do występowania w przebiegu kolejnych ciąż.

share