Zimny czy ciepły okład na piersi?

13/09/2009 at 19:31

Nawet jeśli jeszcze nie karmisz piersią, to zapewne spotkałaś się z tym, jak ktoś zalecił karmiącej mamie zimne lub ciepłe okłady na piersi. Pewnie też słyszałaś o osławionych liściach kapusty, które pod ręką powinna mieć każda początkująca mama. Czy wiesz jednak kiedy należy zastosować zimny, a kiedy ciepły okład i czy z tą kapustą to mit, czy prawda?

Zimne okłady

Zastosujesz je wtedy, gdy będzie problem z nadmiarem mleka, piersi będą napięte, przepełnione pokarmem (np. w nawale pokarmu, który może rozpocząć się w 2-6 dobie po porodzie). Nieodzowne będą, gdy dojdzie do powikłań w postaci obrzęku, czy zastoju (pierś jest wtedy obrzmiała, gorąca, zaczerwieniona, bolesna, a gdy dojdzie do zastoju, mleko nie chce z niej wypływać) oraz wtedy, gdy dojdzie do zapalenia (dołączą się jeszcze objawy złego samopoczucia i podwyższona temperatura). Również, gdy dojdzie do zatkania przewodu mlecznego (wyczuwalny guz piersi lub twardszy fragment piersi), na chory fragment zastosujesz zimny okład. Zimne okłady stosuj zawsze po karmieniu.

Okłady należy wtedy trzymać około 20 minut, może to być mrożonka o obłych kształtach albo mokra pieluszka schłodzona w zamrażalniku. Polecanym sposobem są właśnie okłady z liści kapusty – należy je roztłuc tłuczkiem i schłodzić w zamrażarce. Sok z kapusty działa ściągająco, przeciwzapalnie i łagodnie hamuje laktację.

Można kupić specjalne kompresy w aptece, które dość długo utrzymują zimno. Zaletą tych okładów jest to, że  pozostają suche przez cały czas stosowania i można je wykorzystać również do ciepłych okładów. Wadą gotowych okładów jest cena – trzeba za nie zapłacić więcej niż stosując wyłącznie domowe sposoby. Można je jednak wielokrotnie wykorzystywać i przydadzą się, gdy trochę już starsze dziecko nabije guza czy stłucze kolano. Na fotografii poniżej pokazano kompresy firmy Carriwell, ale również inne firmy produkujące akcesoria dla mam, mają je w ofercie.

Ciepłe okłady

Mają zastosowanie wtedy, gdy zależy ci na ułatwieniu wypływu mleka z piersi. I dlatego sięgniesz po nie również przy opisanych wyżej komplikacjach, ale będziesz stosować je przed karmieniem. Kiedy dojdzie do nawału, albo do zastoju lub zatkania przewodu mlecznego, rozgrzanie piersi przez przyłożenie ciepłej pieluszki (przeprasowanej żelazkiem lub ogrzanej na kaloryferze) przyniosą efekt w postaci uwolnienia pokarmu z napiętej piersi lub jej fragmentu. Oczywiście bardzo wygodne będą wspomniane okłady żelowe. Polecanym sposobem jest tu także ciepła kąpiel, najlepiej pod prysznicem – strumień wody skieruj na pierś. Można też zamoczyć samą pierś w misce z ciepła wodą. W zapaleniu piersi ciepłe okłady nie zawsze dają dobry efekt, możesz czuć duży dyskomfort – musisz wtedy zadecydować, czy dalej je stosować, czy nie.

Bezpośrednio po zastosowaniu ciepłego okładu możesz odciągnąć niewielką ilość pokarmu (kilka ml), aby ułatwić dziecku uchwycenie nabrzmiałej piersi.

Okłady rozgrzewające pierś warto zastosować również wtedy, gdy masz zamiar odciągać pokarm w celu nagromadzenia zapasów dla dziecka. Zrobisz to chwilę przed przystąpieniem do odciągania.

Obejrzyj prezentację w której omówiono sposób zastosowania gotowych okładów żelowych firmy Carriwell (w języku angielskim). Pod prezentacją – objaśnienie po polsku.

Jak stosować okłady Carriwel

Metoda Warm – na ciepło:

1. Umieść okłady w naczyniu  z ciepłą wodą na około 6-7 minut. Następnie wytrzyj tak aby były suche
2. Włóż okłady do miseczek biustonosza dla mamy karmiącej
3. Wkłady powinny pozostać na piersiach od minimum 10 minut do maximum 20 minut

Metoda Cool – na zimno:

1. Umieść okłady na 1 godz. w lodówce
2. Włóż okłady do miseczek biustonosza dla mamy karmiącej
3. Wkłady powinny pozostać na piersiach od minimum 10 minut do maximum 20 minut

Przeczytaj też inne posty na blogu w kategorii Karmienie piersią

share