Zadbaj o wapń

25/10/2008 at 00:40

W prawdzie ukazał się już nowy listopadowy numer miesięcznika „M jak mama”, dziś miałam trochę czasu, aby poczytać numer październikowy, który leży na półce już od dłuższego czasu (ale w końcu mamy jeszcze październik). Sądzę, że jest to miesięcznik najbardziej bogaty w artykuły dotyczące ciąży i porodu ze wszystkich dostępnych na rynku. Znalazłam w tym numerze kilka, moim zdaniem, szczególnie ciekawych artykułów.
Chciałabym ci przybliżyć jeden z nich zatytułowany „Moc wapnia”. Tekst napisała Joanna Anczura przy konsultacji mgr Magdaleny Makarewicz-Wujec (dietetyk, Warszawski Uniwersytet Medyczny). W artykule autorka omawia rolę wapnia, źródła w pożywieniu, następstwa niedoboru w czasie ciąży.

Postaram się przekazać ci najważniejsze treści tego artykułu.
Wapń jest pierwiastkiem, który zajmuje bardzo ważną rolę w budowaniu naszego organizmu: występuje głównie w kościach i w zębach i tam też jest magazynowany. Jeśli spodziewasz się dziecka, z tej właśnie rezerwy będzie czerpał maluszek, jeśli nie dostarczysz do organizmu odpowiedniej ilości tego pierwiastka wraz z pożywieniem.

Jeśli niedobór w diecie będzie się utrzymywał przez dłuższy czas mogą wystąpić bóle głowy i ogólne osłabienie, bolesne skurcze mięśni łydek i stóp oraz może rozwinąć się próchnica zębów.

Niedobór wapnia może też mieć niekorzystny wpływ na rozwój dziecka: może mieć niską wagę urodzeniową, mogą wystąpić wady rozwojowe, skłonność do krzywicy oraz późne ząbkowanie.
Wapń potrzebny jest dziecku do budowy kości i zębów, a także do prawidłowego rozwoju mięśni, serca i układu nerwowego.

Przewlekły niedobór wapnia wpływa też na przebieg ciąży: wzrasta ryzyko zatrucia ciążowego i nadciśnienia, obniża się krzepliwość krwi.

Szczególnie ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości tego pierwiastka w II i III trymestrze ciąży.
Powinnaś spożywać 1200 mg wapnia w ciągu doby. Taka ilość wapnia znajduje się w litrze mleka. Bogate w wapń są także jogurty, kefir, maślanka oraz sery. Bogactwo wapnia znajduje się też w pestkach słonecznika, ziarnach sezamu, orzechach laskowych i ziemnych, w migdałach i figach. Gdy masz alergię pokarmową, produkty mleczne oraz orzechy musisz zastąpić innymi bogatymi w wapń produktami. Mogą to być ryby w konserwach jedzone wraz z ośćmi, woda mineralna, a także wiele zielonych warzyw (brokuły, kapusta, brukselka) oraz większość kasz.

Aby wapń się dobrze wchłaniał musisz dbać również o to, aby nie brakowało ci witaminy D.
Latem i wiosną wystarczy 15 minut spaceru, aby organizm wyprodukował niezbędną ilość tej witaminy. Zimą w twojej diecie powinny znaleźć się tłuste ryby morskie, jajka i produkty mleczne. Także odpowiednia ilość witaminy C pomaga w efektywnym wykorzystywaniu wapnia do budowy kości.

Wykorzystanie wapnia utrudnia natomiast: kawa, czarna herbata, napoje typu cola, pokarmy zawierające kwas szczawiowy (szczaw, szpinak, rabarbar), wszelkie dania wysoko przetworzone (zupy i inne dania w proszku) oraz spożywanie dużej ilości tłuszczów zwierzęcych. I oczywiście alkohol oraz papierosy.

Jeśli z powodu alergii stosujesz dietę eliminacyjną lub zażywasz leki utrudniające wchłanianie wapnia, wówczas może być konieczne przyjmowanie preparatu wapnia. O tym, jaki będzie to preparat i w jakiej dawce go zażywać powinien zadecydować lekarz.

Na koniec cytat z artykułu:

„RUSZAJ SIĘ!
Odkładaniu się wapnia w kościach sprzyja ruch fizyczny. Dużo daje nawet łagodny, dostosowany do twojego stanu, kondycji i możliwości, byle byłby uprawiany regularnie (np. codzienny spacer, ćwiczenia dla kobiet w ciąży, pływanie). Aktywność na świeżym powietrzu daje dodatkowe korzyści, bo pozytywnie wpływa na produkcję witaminy D oraz dostarcza tobie i dziecku dodatkowej dawki tlenu.”


Tyle na dzisiaj. Jak zwykle pytania i komentarze mile widzane.

share