Wypadanie włosów po porodzie – problem czy norma?

18/08/2011 at 13:40

Może już tego doświadczasz, a jeśli jeszcze jesteś w ciąży, to możesz tego się spodziewać. Włosy po porodzie zaczynają wypadać garściami. Problem ten może rozpocząć się wkrótce po porodzie, ale i może się ujawnić po 3-6 miesiącach. W dodatku proste włosy mogą się zacząć kręcić, a kręcone prostować.

W czasie ciąży jest zupełnie odwrotnie: włosy wyglądają promiennie, są gęste i niemal wcale ich się nie gubi. Skąd wobec tego taka zmiana? To kolejna sprawka hormonów, które powodują u kobiety wiele zmian w okresie okołoporodowym.

frizzy hair

fot. "o5com" www. flickr.com

W ciąży piękny wygląd włosów to zasługa estrogenów. Po porodzie sytuacja ulega zmianie, bo nagle spada poziom tych hormonów. W tej sytuacji jednak utrata włosów to część fizjologii ciąży i połogu – po osiągnięciu przez organizm równowagi hormonalnej, włosy znów zaczną odrastać.

Sprawa nie jest już taka prosta, jeśli karmiąc piersią nie masz wystarczająco urozmaiconej diety. W przypadku tym mamy częściej dodatkowo skarżą się na nadmierne przetłuszczanie się czy też łamliwość włosów. Część mam eliminuje z jadłospisu wiele produktów z obawy, że szkodzą dziecku. W rezultacie do produkcji mleka zużywają własne zapasy z organizmu, co może skutkować poważnymi niedoborami. Dlatego nie należy zbyt pochopnie zawężać diety, gdy się karmi piersią. Idealnie udać się do dietetyka po poradę, jak skonstruować jadłospis, gdy z diety trzeba wykluczyć wiele pokarmów. Warto też sprawdzić poziom hemoglobiny, ponieważ anemia też może być przyczyną problemów z włosami.

Nie ma uniwersalnego sposobu na to, by zatrzymać ten proces wypadania włosów po porodzie. Oczywiście ważna jest urozmaicona dieta (w szczególnych przypadkach pomocne są suplementy). Można pić herbatę z pokrzywy i ze skrzypu polnego.

Polecam też wypróbowaną osobiście maskę na włosy Wax – moim zdaniem rewelacja. Pytałam również o ten specyfik moją fryzjerkę – potwierdziła, że ma on bardzo dobrą opinię. Maskę zakupiłam w najbliższej aptece (kosztowała ok. 20 zł). Teraz widzę, że można zamówić również przez internet. Na stronie produktu doczytałam się, że zdarzają się podróbki, warto więc tam sprawdzić jak powinno wyglądać nowe oryginalne opakowanie (ja kupowałam jeszcze w tych starych).

www.wax-sklep.pl

Maskę nakłada się na umyte włosy i wmasowuje ją w skórę, Na głowę nakłada się czepek foliowy i ręcznik. Można też zażywać w tym czasie do ciepłej kąpieli na 15-30 minut. Para wodna i ciepło zaktywizują proces penetracji przez odżywkę włosów, cebulek i skóry.

Ja używałam „HENNA WAX do włosów jasnych”, ale można dobrać sobie też inny produkt do własnych potrzeb.
Washing my hair

fot. the Italian voice  www.flickr.com
share