Wygodne pozycje do karmienia piersią

19/09/2009 at 12:08

Zanim dowiesz się w jakich pozycjach będziesz mogła najwygodniej karmić piersią i kiedy są one szczególnie zalecane, poznaj autorkę przepięknych zdjęć, którymi ilustruję dzisiejszy post. Karolina Krupa i jej modelka Magda z córeczką Natalką, to uczestniczki kursu w mojej Szkole Rodzenia przedPORODEM.pl .   Karolina po urodzeniu synka Krzysia, aby mieć możliwość jak najdłuższego przebywania z dzieckiem, bez konieczności powracania do pracy na etacie, postanowiła wykorzystać swoją pasję do fotografowania i stworzyć swój własny mały biznes.  Oferuje sesje zdjęciowe dla mam oczekujących na narodziny lub będących już po porodzie. Wykonuje też przepiękne zdjęcia maluchom.

Na swojej stronie www.karolinakrupa.pl pisze: ”Staram się aby zdjęcia były jak najbardziej naturalne, dlatego wykonuję je u Was w domu lub w plenerze. Mieszkam we Wrocławiu ale często odwiedzam też Częstochowę. Jeśli jesteście z okolic to miło będzie mi się z Wami spotkać osobiście w celu ustalenia szczegółów. Jeśli mieszkacie dalej, skontaktujcie się ze mną- szczegóły omówimy telefonicznie lub mailowo i spotkamy się już na samej sesji.”

Karolina wykonała na potrzeby tego bloga instruktażowe fotografie pozycji do karmienia piersią. Namówiła na udział w sesji swoją koleżankę Magdę z córeczką Natalką.
„Miałyśmy przy tym niezłą zabawę, szczególnie, że Natalka po krótkim czasie już wcale nie miała ochoty na jedzenie i troszkę się wyrywała:) Zastanawiałyśmy się więc, jaki tytuł będzie nosił artykuł i chyba” 10 błędów w przystawianiu dziecka do piersi”. Ale chyba nie jest aż tak źle.”

Rzeczywiście „nie jest tak źle”. Wprawdzie Magda popełnia drobne „błędy”, ale dzięki temu będę mogła je również opisać.

Aby dobrze zacząć karmienie powinnaś przyjąć pozycję wygodną dla ciebie i wygodną dla dziecka, co  umożliwi maluchowi prawidłowe ssanie, a tobie komfort w czasie wielominutowego przebywania w tej samej pozycji.

.

Pozycja1.  klasyczna  – najpowszechniejsza

Siedzisz wygodnie, plecy podparte, stopy na podłodze lub na podnóżku, dziecko jest przytulone brzuszkiem do twojego brzucha, główka dziecka opiera się w zgięciu twojego łokcia, przedramieniem podtrzymujesz mu plecy. Dziecko możesz ułożyć na poduszce (dostępne są specjalne poduszki do karmienia, ale wystarczy też zwykła).

.

pozycje do karmienia piersią - klasyczna
.

Pozycja 2. krzyżowa

Siedzisz wygodnie jak w pozycji klasycznej (tutaj Magda właśnie popełnia pierwszy błąd – pozując do zdjęcia zapomniała o swojej wygodzie, pochyla się do przodu), dziecko ułożone brzuszkiem do twojego brzucha, karmiąc z lewej piersi, lewą ręką podtrzymujesz pierś od strony pachy, a prawą dłonią podpierasz główkę dziecka, przedramieniem jego plecy.

.
pozycje do karmienia piersią - krzyżowa

.

Pozycja krzyżowa jest szczególnie polecana, gdy:

 • dziecko słabo ssie,
 • ma obniżone napięcie mięśniowe,
 • jest wcześniakiem

– pozycja ta pozwala utrzymać lepszą kontrolę nad główką i buzią dziecka.

.

Pozycja 3. spod pachy

Siedzisz wygodnie jak w pozycji klasycznej, dziecko bokiem zwrócone jest do twojego boku (Natalka powinna leżeć bardziej na boku, na zdjęciu leży na plecach), nóżki znajdują się pod pachą, dziecko trzymasz na przedramieniu, a główkę podtrzymujesz dłonią z przodu, przy piersi. Dziecko najlepiej ułożyć na poduszce.

.

.
Pozycja zalecana, gdy:

 • masz duży biust
 • masz płaskie lub wklęsłe brodawki
 • jesteś po cięciu cesarskim
 • dziecko słabo ssie, jest wcześniakiem
 • jesteś mamą bliźniaków (możesz je karmić jednocześnie)

.

Pozycja 4. leżąca na boku

Leżysz z głową na poduszkach, ramię opierasz o podłoże, pod plecy i między kolana warto włożyć małe poduszki,  dziecko leży przy tobie na boku (brzuszek do brzucha), otaczasz je ramieniem lub leży bezpośrednio na podłożu, podparte poduszką lub wałkiem z kocyka – wtedy rękę trzymaj pod swoją głową.

.
pozycje do karmienia piersią - leżąca na boku

.

Pozycja zalecana, gdy:

 • karmisz w nocy
 • jesteś po cięciu cesarskim
 • chcesz odpocząć

.

Pozycja 5. leżąca na plecach

Leżysz  płasko na plecach, głowa podparta na poduszkach dość wysoko, dziecko układasz na sobie, podtrzymujesz ramieniem, ramię podparte poduszkami  lub zrolowanym kocem, głowa dziecka na wysokości piersi.   Na zdjęciu Natalka leży skośnie w stosunku do tułowia Magdy, jest to poprawne, ale po cięciu cesarskim lepiej ułożyć dziecko wzdłuż ciała mamy, bo wtedy nie będzie naciskać na ranę.
.
pozycje do karmienia piersią - leżąca na plecach

.

Pozycja zalecana, gdy:

 • karmisz w pierwszych godzinach po cięciu cesarskim w znieczuleniu przewodowym
 • pokarm wypływa z piersi bardzo szybko i obficie (chroni przed zakrztuszeniem).

.

Prawda, że można tylko teraz Magdzie zazdrościć takich zdjęć?

Serdecznie dziękuję Karolinie, Magdzie i Natalce za wykonanie sesji instruktażowej 🙂

© zdjęcia są chronione prawem autorskim – wszelkie kopiowanie, powielanie, umieszczanie na innych witrynach internetowych zabronione.

przeczytaj jeszcze inne posty na temat karmienia piersią: Karmienie piersią

share