Szkoła rodzenia – również po porodzie?

28/11/2009 at 18:16

Po trzytygodniowej przerwie wracam do pisania na blogu. Trochę ostatnio brakowało mi czasu – pracuję nad nowym e-learningowym projektem skierowanym do rodziców malutkich dzieci. Na razie nie zdradzę nic więcej;) Mam nadzieję, że uda mi się znów regularnie wstawiać nowe posty.

Zakładając e-learningową (internetową) Szkołę Rodzenia przedPORODEM.pl miałam różne plany i wyobrażenia, jak powinnam ją rozwijać. Nie do końca przewidziałam, jak bardzo znaczącym dla uczestniczek kursu będzie fakt, że będą mogły uczestniczyć w nim także po porodzie. Nie wiem, czy jest jeszcze gdzieś taka szkoła rodzenia jak nasza, gdzie kursantki zjawiają się pół roku, a nawet więcej po porodzie. Co więcej korzystają z porad fachowców, porad innych mam oraz niejednokrotnie biorą udział w wykładach skierowanych do młodych rodziców. Oczywiście kontakt z ekspertami i innymi mamami możliwy jest przez forum internetowe – nieraz jednak taki sposób wsparcia okazuje się całkiem skuteczny. Bardzo dużo pań pyta o sprawy związane z karmieniem piersią. To naturalne, że dopiero po porodzie tych pytań nagle przybywa. Przed narodzinami trudno przewidzieć, co tak naprawdę będzie stanowiło problem. Staramy się więc te problemy rozwiązywać. Są oczywiście takie sytuacje, które wymagają bezpośredniego kontaktu ze specjalistką od laktacji, wtedy sugerujemy takie spotkanie. Wiele jednak trudnych sytuacji udaje się rozwiązać „rozmawiając” tylko na forum, tym bardziej, że nie wszystkie panie mogą lub chcą korzystać z pomocy poradni laktacyjnej.

Wiele pytań dotyczy też połogu oraz opieki nad maluchem. Tu również czasem podpowiadamy możliwości rozwiązania problemów albo wskazujemy na konieczność wizyty u ginekologa czy pediatry. Nasza psycholog z kolei odpowiada na pytania związane z rozwojem i wychowaniem niemowlaka, nierzadko pomaga paniom w poradzeniu sobie z własnymi problemami związanymi z obniżonym nastrojem po porodzie. Możliwy jest też indywidualny kontakt z instruktorkami – poprzez wysyłanie bezpośrednich zapytań (przez pocztę e-mail lub wysyłanie wiadomości na portalu e-learningowym).

Bardzo miłym zwyczajem, który przyjął się w szkole, jest informowanie na forum o narodzinach dziecka , niejednokrotnie również relacjonowanie przebiegu porodu oraz zamieszczanie zdjęcia nowonarodzonego malucha.

Wspomniałam o wykładach, w których mogą brać udział młodzi rodzice. Organizujemy internetowe seminaria na żywo – spotykamy się w określonym dniu o określonej godzinie zasiadając przed swoimi komputerami. Uczestnicy  takiego spotkania słyszą wykład w czasie rzeczywistym, oglądają prezentację na ekranie komputera, co więcej mogą też zadawać pytania wpisując je z w oknie czatu. Wtedy po chwili słyszą odpowiedź prowadzącego seminarium. Niejednokrotnie czasie takiego spotkanie uczestnicy rozmawiają na czacie między sobą. Jedno ze spotkań „Rady dla karmiącej mamy” prowadzi pan Tomasz Chodkowski – specjalista ds. laktacji firmy Medela. Większa część tego seminarium to odpowiedzi na wszelkie pytania, których mnóstwo mają uczestniczące w nim panie.

W przyszłym tygodniu po raz pierwszy podejmiemy dwa nowe tematy: jeden będzie skierowany do pań zarówno przed, jak i po porodzie – „Piękna i zadbana mama – czy to możliwe?” (wykład prowadzić będzie pani Kasia Szymańska – dyplomowana kosmetyczka i masażystka) oraz drugi temat: „Migusie – język znaków dla niemowląt i małych dzieci”(poprowadzi pan Przemysław Popiołek – który reprezentuje program Baby Sings –Migusie – niezwykły sposób komunikacji z niemowlętami i małymi dziećmi zanim zaczną one mówić. Tematy seminariów powtarzamy w szkole cyklicznie, tak aby wszystkie chętne osoby mogły wziąć w nich udział.

Jest jeszcze inny aspekt uczestnictwa w naszej szkole po porodzie. Wbrew temu, co można sądzić o internetowej szkole rodzenia, zawiązują się tu niejednokrotnie trwałe kontakty. Oczywiście są i panie, które korzystają tylko z multimedialnych lekcji przed porodem, a po urodzeniu dziecka znikają na zawsze ze szkoły. Jednak spora grupa młodych mam mocno związuje się ze szkołą i zaglądają na portal nawet bez wyraźnej potrzeby (problemu) – tylko poczytać, o czym się pisze lub wyrazić swoją opinię lub podzielić się swoim doświadczeniem. Dla nas, prowadzących to duża satysfakcje i przyjemność, bo my również przywiązujemy się do uczestniczek szkoły 🙂 .

share