Pierwszy kontakt z mamą – skóra do skóry?

31/10/2009 at 03:41

Czy przygotowując się do narodzin dziecka myślałaś już o tym , jak będzie wyglądało twoje pierwsze spotkanie z maluchem, kiedy pojawi się już na świecie. Czy próbowałaś wyobrazić sobie ten moment i a może nawet zaplanowałaś sobie, jak się wszystko ma odbyć?

Najważniejszą potrzebą noworodka wkrótce po przyjściu na świat, jest nadal bliskość mamy, bezpośredni , nieprzerwany z nią kontakt. Naturalnym odruchem mamy jest wyciągnięcie rąk w stronę nowo narodzonego dziecka. Chce ona wziąć je w ramiona, przytulić jego główkę do piersi i poczuć, że ma je blisko siebie.

by Raphael Goetter www.flickr.com

Czy wiesz jakie są zwyczaje w szpitalu, w którym będziesz rodzić. Czy zwyczaje panujące na tamtejszej porodówce umożliwiają mamie taki właśnie nieprzerwany kontakt ze swoim dzieckiem. Czy po porodzie od razu jest kładzione na jej brzuchu, okrywane jedynie ogrzanymi wcześniej pieluszkami?

Jak długo trwa ten kontakt – czy już po chwili maluch jest zabierany do ważenia, mierzenia, kąpania, ubierania, czy nadal może pozostawać na brzuchu mamy, nawet wtedy, gdy rodzi się łożysko, czy ewentualnie jest szyte krocze? Wstępne badanie noworodka, ocena w skali Apgar odbywa się bez zabieranie dziecka z brzucha (klatki piersiowej) mamy.

Dlaczego o tym piszę? Chciałabym, abyś przekonała się, że warto zadbać o to, by umożliwiono ci taki bezpośredni kontakt z dzieckiem po porodzie, nawet jeśli w danym szpitalu nie ma takiego zwyczaju. Tan kontakt powinien polegać na umieszczeniu nagiego malucha bezpośrednio na twoim brzuchu lub klatce piersiowej –  „skóra do skóry” (ang. skin-to-skin). Dotyczy to oczywiście sytuacji, gdy dziecko rodzi się w dobrym stanie i nie ma bezpośredniego zagrożenia życia. Pierwszy kontakt nie powinien być zakłócany z przyczyn organizacyjnych, z powodu braku personelu czy dla jego wygody.

W najbliższym czasie będę na blogu poruszała temat znaczenia takiego kontaktu dla dziecka (a również dla mamy). Dziś tylko wspomnę, że dzieci, którym umożliwiono taki kontakt, szybciej osiągają właściwą termoregulację, adaptację układu oddechowego, w późniejszym okresie  rzadziej występują u nich bezdechy, lepiej przybierają na wadze, a w rezultacie są szybciej wypisywane ze szpitala (dowieziono to w badaniach naukowych).  Poza tym noworodek kolonizuje się naturalną florą bakteryjną mamy, a nie szpitalną. Również z punktu widzenia powodzenia w laktacji, pierwszy kontakt połączony z karmieniem piersią, ma duże znaczenie.

.

.

share