„Menu dla przyszłej mamy”

15/03/2013 at 21:18

Wczoraj wybrałam się z córką do przychodni lekarza rodzinnego na badanie krwi. W poczekalni do laboratorium trzeba było niestety odstać swoje w kolejce (w sumie raczej odsiedzieć, bo akurat miejsc siedzących jest w naszej przychodni sporo i nie zdarza się chyba, żeby ich zabrakło). Panie w ciąży (a było ich aż trzy) nie miały więc okazji doświadczyć tego, jak „chętnie” inni ustępują im miejsca 😉  Nudząc się nieco zaczęłam przeglądać ulotki dla pacjentów. Jedna z nich szczególnie przykuła moją uwagę: bardzo rzeczowo, w punktach, opracowane zasady żywienia w czasie ciąży. Nie mam pojęcia w jak wielu przychodniach można się natknąć na to zestawienie. Pomyślałam więc, że warto abym podzieliła tym „znaleziskiem” się  z moimi czytelniczkami.

Poniższa ulotka została opracowana pod nadzorem merytorycznym prof. dr hab. n. med. Małgorzaty Kozłowskiej- Wojciechowskiej, kierownika Zakładu Opieki Farmaceutycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pani profesor jest również przewodniczącą Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka. Z Katarzyną Bosacką (dziennikarką prasową i telewizyjną) wydały poradnik o zdrowym i niezdrowym jedzeniu pt. „Czy wiesz, co jesz”.

Ciąża to czas, kiedy powinnyśmy swoją dietę zweryfikować i zastanowić się, czy wszystko, co do tej pory się w niej znajdowało, można dalej jeść bez ograniczeń, czy z kolei należy coś do niej włączyć. Jest całkiem spora grupa pań, które nie będąc jeszcze w ciąży także bardzo zwracają uwagę na to, by zdrowo się odżywiać. Są wtedy w komfortowej sytuacji, bo zapewne nie muszą wiele zmieniać, albo w bardzo małym stopniu powinny modyfikować swoją dietę (głównie pod względem ilości oraz wykluczenia niektórych produktów, które wprawdzie nie są niezdrowe, ale w ciąży niezalecane). Jeśli jednak ktoś nie za bardzo się wcześniej przykładał do tego, by jego posiłki składały się wyłącznie ze zdrowych produktów, to ciąża jest okazją do „uzdrowienia” takiej diety.

Jeśli ktoś miałby ochotę poczytać więcej na temat diety w ciąży, zachęcam do zapoznania się z wcześniejszymi artykułami na moim blogu. Szczególnie polecam wpis na temat wyboru wody do picia:

Jaką wodę powinnaś pić będąc w ciąży i karmiąc piersią?

pozostałe znajdują się pod tagiem dieta w ciąży

share