Koło porodowe

26/02/2009 at 12:19

Poniższą informację większość z czytelniczek tego bloga musi niestety potraktować jedynie jako ciekawostkę. Koło porodowe, o którym chciałabym napisać, w Polsce na razie oferuje tylko kilka szpitali: Katedra i Klinika Ginekologii i Położnictwa w Tychach, Szpital Bródnowski w Warszawie, szpital przy Inflanckiej w Warszawie, Szpital im. Rydgiera w Toruniu. Jest z kolei używane w ponad 100 klinikach w Europie i Japonii i innych krajach azjatyckich.

Dopisano dnia 28.08.09 – koło porodowe znajduje się również w Poliklinice Ginekologiczno-Położniczej przy ul. Zamenhofa w Białymstoku.

Co to jest koło porodowe?

To metalowe obręcze z zawieszonym na nich rodzajem hamaka. Wygląda trochę jak urządzenie do szkolenia kosmonauty, a ma zapewnić powrót do naturalnej pozycji podczas porodu. Urządzenie to skonstruowano w Szwajcarii. Umożliwia rodzącej przyjęcie dowolnej pozycji w czasie porodu, zarówno w pierwszym, jak i w drugim okresie, a przede wszystkim rodzenie w pozycji wertykalnej, wykorzystującej siłę grawitacji. To również urządzenie wygodne dla położnej i lekarza.

Zdjęcie pochodzi ze strony oferującej sprzęt medyczny: sorimex.pl

Rama spirali wykonana jest ze stali nierdzewnej (a).

Do wykończenia siedziska użyto miękkiego, wodoszczelnego materiału o fakturze skóropodobnej (b).

Obudowa silników zbudowana z poliestru (c)

Za pomocą pilota spiralę można obrócić, podnieść do góry pod różnym kątem. Można też zmieniać wysokość siedziska, dzięki zawieszeniu na regulowanych pasach.

Urządzenie jest bardzo drogie, jak dotąd tylko cztery wymienione wyżej szpitale w Polsce zdobyły fundusze na jego zakup.

Fragment wywiadu z  prof. dr hab. n. med. Ryszardem Porębą, kierownikiem Katedry i Oddziału Położnictwa i Ginekologii Śląskiej Akademii Medycznej  – rozmawia Marek Jarzębski

„(…)Nasze nowe łóżko, tzw. koło porodowe służy właśnie do przyjmowania pozycji wertykalnej. Jest wprawdzie drogie – jego wartość katalogowa to około 27 tysięcy euro, ale my kupiliśmy je taniej, bo to egzemplarz ekspozycyjny – prezentowany na różnych targach i kongresach. Rabat dostałem także z tego powodu, że w ubiegłym roku zorganizowałem ogólnopolską konferencję pt. „Poród nowoczesny”. Muszę się także pochwalić, że nie wydaliśmy ani grosza ze szpitalnych pieniędzy. Zarobiliśmy na nie na sympozjach i konferencjach organizowanych przez naszą klinikę. Pieniądze – poprzez fundację – zbieraliśmy od 1996 roku. Bardzo się nam przydaje. (…)

Koszt porodu w szpitalu Tychach w apartamencie do porodu na „kole porodowym” : 150zł (w szpitalu bródnowskim w Warszawie koszt 500 zł).

Poniżej zdjęcie koła porodowego na porodówce w Tychach:

http://www.ginekologia.tychy.pl/moduly/zdjecie_galeria.php?src=dane/dzial_78/jpg/548/69/575.jpg

Koło zostało zaprojektowane tak, by gwarantować komfort zarówno kobiecie rodzącej, jak i personelowi medycznemu – nie utrudnia właściwego nadzoru położniczego podczas porodu. Zobacz zastosowanie koła porodowego podczas porodu:

http://www.rosemedi.net/home/images/sub2_m2_img1.gif

Opinia z forum gazeta.pl

„Rodziłam na kole w czerwcu. Był to mój drugi poród i stwierdzam, że to super
sprawa. Polecam każdemu.” (autor: maslak13)

share
Tags: