Karmienie płaskimi lub wklęsłymi brodawkami – czy jest możliwe?

31/05/2010 at 23:05

Masz płaskie lub wklęsłe brodawki sutkowe i nie masz pewności, czy będziesz mogła karmić dziecko piersią? Przygotowałam dla ciebie poradnik: wysłuchaj krótkiego wykładu lub, jeśli wolisz, przeczytaj (poradnik w formie tekstu znajduje się pod ekranem prezentacji):


.

.

Płaskie lub wklęsłe brodawki  – jak postępować w czasie karmienia?

Karmienie płaskimi lub wklęsłymi brodawkami jest możliwe, ale wymaga to więcej wysiłku. Nie ma konieczności przygotowywania takich brodawek do karmienia w czasie ciąży. Należy przed porodem zdobyć jedynie wiedzę, jak postępować w takim przypadku i ewentualnie zaopatrzyć się wcześniej w odpowiednie akcesoria.

Ważne jest czy brodawka jest elastyczna i czy ma zdolność stawiania się i wysuwania pod wpływem stymulacji lub zimna. Jeśli brodawka, która wygląda na płaską lub wklęsłą, łatwo wysuwa się, nie powinno być problemu.

 

Sprawdź jaki masz typ brodawki

1.       Uciśnij otoczkę i zaobserwuj czy brodawka wysuwa się, czy chowa.

2.       Uchwyć brodawkę  dwoma palcami u podstawy i delikatnie roluj ją próbując wyciągnąć.

Jeśli brodawka jest elastyczna i wysuwa się podczas tego testu, to jest to rzekomo płaska lub rzekomo wklęsła brodawka – nie musisz nic z nią robić dodatkowo ani w ciąży, ani po porodzie.

Jeśli brodawka chowa się lub spłaszcza, nie udaje się jej uchwycić i wysunąć – powinnaś nauczyć się jak zadbać o to po porodzie, by umożliwić dziecku uchwycenie tej brodawki.

Jak zacząć karmienie trudnymi brodawkami?

Krok 1 – Jak najwcześniej, często i prawidłowo przystawiaj dziecko do piesi.

Twoje dziecko rodząc się nie wie jak powinna wyglądać „idealna” brodawka więc będzie uczyło się ssać taką brodawkę, jaką zaoferuje mu natura (mama).

Krok 2 – Pilnuj, aby dziecko nie otrzymało w szpitalu butelki lub smoczka.

Wczesne podanie smoczka lub butelki może w znacznym stopniu zakłócić naukę ssania.

Krok 3 – Wykonuj ćwiczenia Hoffmana.

Uchwyć dwoma palcami (wskazującym i kciukiem) podstawę brodawki i rozciągaj w dwóch kierunkach: w poziomie godz. 3 – 9 i w pionie godz.6 – 12.

Ćwiczenie wykonuj 2-3 razy dziennie – po 10 rozciągnięć w każdą stronę.

Krok 4 – Noś tzw. nakładki korekcyjne.

Są to dwa wypukłe krążki, które połączone ze sobą tworzą jakby muszlę. Krążek znajdujący się od spodu posiada otwór, w którym należy umieścić wyciągniętą brodawkę. Krążek znajdujący się na wierzchu posiada drobne otwory umożliwiające dostęp powietrza. Takie nakładki oferuje obecnie firma Medela. Powinnaś je nosić między karmieniami pod dobrze dopasowanym, ale nie za ciasnym biustonoszem (wewnętrzny krążek powinien lekko uciskać otoczkę). Początkowo zakładaj nakładki na 1-2 godzin dziennie, a następnie wydłużaj ten czas stopniowo. Bacznie obserwuj, czy nakładki nie ucisnęły zbyt mocno piersi doprowadzając do zatkania przewodu mlecznego. Jeżeli z kolei doszło do uszkodzenia brodawki w czasie karmienia (pęknięcie, krwawienie), nakładki mogą utrudniać gojenie, jeśli będziesz nosić ja zbyt długo. Raz dziennie umyj nakładki, a raz w tygodniu sterylizuj je (wygotuj).

Zamiast nakładek można stosować też tzw. nipletki – Oferuje je firma Avent : „Niplette”. Przez delikatne ssanie Niplette wyciąga brodawkę do małego plastikowego kapturka przypominającego naparstek. Noś je również między karmieniami. Można używać jednej nipletki naprzemiennie raz na jednej, raz na drugiej piersi (jest dość droga).

Krok 5 – Karm dziecko głownie w pozycji krzyżowej lub spod pachy

W tych pozycjach łatwiej jest przystawić dziecko.

Krok 6 – Przygotuj brodawki bezpośrednio przed karmieniem.

Zmiękcz otoczkę poprzez odciągnięcie niewielkiej ilości pokarmu, szczególnie w okresie nawału pokarmu (znacznego przepełnienia piersi) – np. przy pomocy ręcznego laktatora.

Uwydatnij brodawkę: przez ręczną stymulację, przez przyłożenie kostki lodu, przez wyciągnięcie brodawki laktatorem lub używając Niplette (jeśli posiadasz).

Możesz w zupełności posłużyć się „nipletką” wykonana samodzielnie ze zwykłej strzykawki. Użyj strzykawki dostosowanej wielkością do szerokości podstawy twojej brodawki.  Aby wykonać urządzenie, odetnij końcówkę strzykawki, tak aby przełożyć tłok na ta stronę. Do piersi przykładaj gładką, rozszerzona część strzykawki (przeciwną do nacięcia) i pociągaj tłok. Wyciągniętą w ten sposób brodawkę podaj dziecku.

Możesz podawać dziecku dla zachęty pierś z kilkoma odciągniętymi kroplami na brodawce.

Nie zawsze od razu dziecko będzie prawidłowo ssało.

Jeśli będziesz cierpliwa i spokojnie podejdziesz do nauki ssania, zakończy się ona sukcesem. W końcu dziecko tak uformuje twoje brodawki, że zapomnisz o wcześniejszych problemach.

Na początku w razie problemów z przystawieniem dziecka do piersi, będziesz musiała podać mu odciągnięty pokarm, aby nie było głodne. Jeżeli po 20-30 minutach prób przystawienia malucha, nie uda mu się chwycić brodawki, podaj pokarm za pomocą kubeczka . Dobrym sposobem jest też podawanie mleka za pomocą kroplomierza włożonego do kącika ust dziecka, trzymając je blisko przy piersi. Dziecko w końcu coraz częstej zacznie chwytać brodawkę i najadać się do syta. Zawsze podejmuj te próby tylko pod warunkiem, że dziecko jest spokojne . Ukołysz najpierw płaczące dziecko, daj mu 1-2 łyżeczki pokarmu, jeśli jest mocno głodne.

Pamiętaj!

Podanie dziecku smoczka uspokajacza lub butelki ze smoczkiem może zniszczyć osiągnięte dotychczas efekty. Czasem możliwe jest zastosowanie na krótko kapturka silikonowego, ale powinnaś najpierw ustalić  czy jest to konieczne z konsultantem laktacyjnym.

Zajrzyj do Katalogu blogów o ciąży

share