Jeszcze raz „nie” dla alkoholu w ciąży

10/09/2008 at 23:33

„Alkohol uszkadza płód bardziej niż jakikolwiek inny narkotyk. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą można spożyć i która nie miałaby ujemnego wpływu na płód” – to wypowiedź pediatry dr Anny Dobrzańskiej z Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Na konferencji prasowej w Warszawie lekarze przedstawili swoje stanowisko na temat picia alkoholu przez ciężarne: alkohol na każdym etapie ciąży i w każdej dawce może stanowić zagrożenia dla płodu – niszczy komórki nerwowe, uszkadza jedne z najważniejszych obszarów mózgu.

Może zdarzyło ci się, że ktoś, może nawet lekarz, zachęcał cię do picia czerwonego wina w czasie ciąży, aby „poprawić hemoglobinę” albo złagodzić stres. Taki mit nadal pokutuje w społeczeństwie. Nie lubię nadmiernej przesady i zakazywania ciężarnej wszystkiego, co robiła i jadła do tej pory i nakazywania całkowitej zmiany trybu życia. Nie chcę na tym blogu pisać o zakazach „na wyrost”. Jednak tyle już napisano i powiedziano na temat negatywnych skutków picia alkoholu w ciąży, że zdecydowanie radzę odmówić sobie wszelkich trunków przez dziewięć miesięcy (choćby na wszelki wypadek). W okresie laktacji będziesz już mogła pozwolić sobie na niewielką ilość alkoholu.

Jeśli chcesz, przeczytaj więcej o wypowiedziach lekarzy na ten temat w artykule: Lekarze: nawet lampka wina może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku

share