Jak powiedzieć o ciąży pracodawcy?

22/03/2015 at 03:08

Pracująca na etacie kobieta, która zachodzi w ciążę, w pewnym momencie staje przed faktem, że musi o tym powiadomić swojego pracodawcę. Może i ty w najbliższym czasie zamierasz przeprowadzić taką rozmowę? Polecam artykuł napisany przez p. Martę Maciszewską-Malinowską, która na co dzień zajmuje się wspieraniem rodziców pracujących zawodowo. W najbliższym czasie rozpoczynam współpracę z p. Martą, którą zaczniemy od wspólnego zorganizowania webinarium dla mam powracających do pracy po urodzeniu dziecka „Mama wraca do pracy – 5 kroków do celu”.

white business man and woman talking

 

Są mamy, które czują lęk i odwlekają ten moment, są mamy, które mówią od razu. Są firmy i pracodawcy, którzy wspierają rodziców w tym szczególnym czasie, są tacy, którzy już zastanawiają się kogo zatrudnić na to miejsce. Każda mama ma swoją historię oraz obraz rzeczywistości ukształtowany na podstawie historii, które usłyszała od innych mam – o dobrych i złych praktykach, o przyjaznych firmach i zwolnieniach.

Co  można z tym zrobić? Czy istnieje dobry sposób na powiedzenie o ciąży w pracy?

Zajmuję się pracą warsztatową i indywidualną  z mami wracającymi do pracy, zmieniającymi zawód, zakładającymi swoje biznesy. Spotykam się też z firmami i wspólnie pracujemy nad programami wspierającymi pracujących rodziców.

Zdaniem pracodawców informacja o ciąży daje im szansę na spokojne przygotowanie się do rozstania na czas urlopu opieki nad dzieckiem, a także być może na czas zwolnienia lekarskiego w czasie ciąży. Dzięki temu mogą wspólnie z mamą opracować plan przekazania obowiązków innej osobie, zastanowić się nad zmianami w pracy na czas ciąży. Pracodawcy chcą podchodzić do tego tematu aktywnie, jednak inicjatywa jest po stronie mamy. Mama decyduje, kiedy powie o ciąży (na podstawie swojego stanu zdrowia i własnych przekonań) i o sposobie, w jaki chce spędzić ten czas zawodowo.

Bez wątpienia jest to okres ochronny dla mamy, która ma prawo do odpoczynku i takiej formy aktywności zawodowej, na jaką ma siłę i ochotę.  Istnieje na rynku coraz więcej praktyk aktywnego, lecz zgodnego z potrzebami mamy przechodzenia na urlop opieki nad dzieckiem. Można pracować mniej godzin dziennie, część pracy zabierać ze sobą do domu i pracować zdalnie, odpoczywać w ciągu dnia wydłużając przerwę na lunch lub przykładowo dwa dni w tygodniu spędzać w domu pracując w systemie Home Office. Można zrezygnować z telefonu służbowego, przychodzić do pracy na późniejsze godziny, jeśli poranki są dla mamy trudne etc. Dla pracodawcy stopniowe odejście mamy na urlop daje możliwość przygotowania firmy i klientów do tej zmiany. Pozwala także mamie na utrzymanie kontaktu z firmą, co często uspokaja mamę w kontekście jej późniejszego powrotu do pracy.

Każda historia jest inna, różne też są firmy i praktyki. Jednak z pewnością  to po mamy stronie jest inicjatywa co z tym tematem zrobić. Mama decyduje kiedy powie o ciąży pracodawcy i jaki plan zawodowy mu zaproponuje. Nie bójmy się podchodzić to tego tematu aktywnie. Pracodawcy zależy na tym, aby utrzymać płynność pracy firmy, zastanów się mamo jak możesz i jak chcesz przygotować się do rozstania z firmą na czas opieki nad dzieckiem.  Stwórz konkretny plan, zgodny z Twoimi potrzebami.

 

Marta Maciszewska-Malinowska

Twórca FAMILY MANAGER firmy wspierającej pracujących rodziców. W ofercie warsztaty, webinaria, coaching dla mam oraz programy i konsultacje dla firm przyjaznych pracującym rodzicom. www.warsztatyonline.familymanager.pl

share